MUZEUM ZIEMI PISKIEJ

ZNAD PISY

ROZMOWY KLIO...

Odsłon : 408522

Informacje z Muzeum Ziemi Piskiej
Noc Muzeów 2014
Wpisany przez WidmoArt   

Noc muzeuów 2014 2

 
Konkurs wiedzy o regionie
(6 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

sam 2751

W sobotę 26 kwietnia 2014r. w Muzeum Ziemi Piskiej odbył się coroczny Powiatowy Konkurs Historyczny pt. „Z dziejów Pisza i regionu” organizowany przez nauczycieli historii z Gminnego Zespołu Szkół i skupionych wokół MZP. To już trzynasta edycja, w której tym razem uczestniczyło 16 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z Pisza oraz Jeży.

 

Więcej…
 
Warsztaty archeologiczne
(5 głosów, średnia ocena 5.00 na 5)

W piątek 11 kwietnia 2014r. w Piszu gościł znany historyk regionalista, archeolog i etnolog dr Jerzy Marek Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Doktor J. M. Łapo jest autorem kilku książek z pogranicza archeologii i etnologii, ukazujących problematykę znalezisk archeologicznych przez pryzmat dawnych mazurskich wierzeń ludowych. Prowadzi też prace wykopaliskowe oraz nadzorował pod kątem archeologoicznym inwestycje w centrach historycznych miast, m.in. w Piszu.

Więcej…
 
O Muzeum Ziemi Piskiej...
(7 głosów, średnia ocena 4.86 na 5)

 

W Piszu już przed 1945r. istniało muzeum. Mieściło się w centrum miasta, na poddaszu pięknego, neogotyckiego ratusza, oddanego do użytku w styczniu 1901r. Nie znamy ani zasobów tej instytucji ani jej charakteru, choć wydaje się bardzo prawdopodobne, że miało ono charakter regionalny. Potem przyszła II wojna światowa i w 1945r. Warmia i Mazury znalazły się w granicach Polski.

 

Więcej…
 
Tego nie można przegapić !!!

 

Wojciech Sumliński - z wykształcenia psycholog, z wyboru dziennikarz śledczy, z "bezprawia" państwa ścigany za płatną protekcję jako rzekomy pośrednik między komisją weryfikacyjna WSI a oficerami tajnych służb powiązanych z wywiadem rosyjskim. W tle wydarzeń: Paweł Graś "Nie pamiętam", Bronisław Komorowski "nie głosowałem za rozwiązaniem WSI". I wiele innych postaci życia publicznego oraz codzienne zmagania z rzeczywistością quasi państwa.

 
fragment "Z mocy nadziei"
Wszystko zaczęło się od przeszłości Bronisława Komorowskiego, w której jest wiele białych plam – od 1989 roku, a może jeszcze wcześniej? W tamtym czasie obecny prezydent RP miał spotkanie w rosyjskich nieruchomościach przy alei Szucha w Warszawie, po którym – według jednego ze świadków – miał powiedzieć, że teraz kariera stoi przed nim otworem. Co miał na myśli? (...)

 

Zapraszamy !!!  9 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00 w Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 12

reportazzzycia logo right

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wspomnienie o Michale Issajewiczu

article thumbnail

  Bywał w Piszu. Miał tu wielu znajomych i przyjaciół. Polował w Puszczy Piskiej. Chętnie opowiadał o swoich przygodach. Michał Issajewi [ ... ]


Rozmowa z Leokadią

article thumbnail

- z Leokadią Komaiszko – polską literatką mieszkającą w Belgii rozmawiał Marek Kaczmarczyk   Marek Kaczmarczyk: Panią Leokadię Komais [ ... ]


Po co nam pamięć?

 - o książce "Mazury zapamiętane"   W ostatnich tygodniach ukazała się bardzo ciekawa publikacja dotycząca najnowszej historii Mazur. Mowa o [ ... ]